STRAIPSNIS „TIESA IR MITAI APIE AKNĘ“

akneYra daug mitų apie aknę: kad trisdešimtmečiams inkštirų jau nebūna; kad jei į aknę nekreipiame dėmesio, ji išnyksta savaime, ir kad problemiškai odai specialios priežiūros nereikia…

Kaip atsirinkti, kuris iš šių teiginių tiesa, o kuris – mitas? Vyriausioji kosmetologė ir Jungtinės kompanijos Faberlic Mokslinių tyrimų centro vadovė, medicinos mokslų kandidatė Rima Kornejeva atsakys į visus šiuos klausimus dėl šio odos susirgimo – aknės.

 

 

Teiginys Nr.1. Su juodųjų inkštirų problema susiduria visi paaugliai be išimties, o suaugusiesiems aknė nepasireiškia.

 

Tai mitas. Iš tikrųjų, juodieji inkštirai paprastai susiformuoja būnant 13-14 metų amžiaus, ir apie 18-uosius metus išnyksta, bet ne visiems ir ne visada. Yra taisyklė, kad iš visų priežasčių, kodėl sudaro inkštirai, „pirmuoju smuiku“ groja hormonų disbalansas (testosterono persvara). Tai nutinka lytinio brendimo metu, kol organizmas dar nesusibalansavęs (ypač berniukams).

1605Taip pat yra žinoma, kad susirgimo priežastys gali būti imuninės, genetinės, bakterinės ir neurogeninės. Būna, kad aknė praeina savaime. Atrodytų, kam aplamai tada specialiai su ją gydyti? To reikia, kad uždegiminiai procesai nepagilėtų. Pagrindinė taisyklė šiuo gyvenimo periodu – būtinai laikytis higienos ir naudoti specialias kosmetikos priemones, skirtas probleminės odos priežiūrai.

Kodėl vienų paauglių oda išlieka švari, o kitų – pažeista aknės? Nežiūrint to, kad šis odos susirgimas žinomas jau nuo seno, niekas iki šiol negali pasakyti, kodėl vienam pasisekė, o kitam – ne.

Būna, kad aknė kankina žmones ir 30-ies ir net 40-ies metų, bet tokiu atveju būtina gydytojo-dermatologo konsultacija. Tikėtina, kad jis išrašys antibakterinių arba hormoninių preparatų, koreguos dietą ir pan.

Viena iš apsaugos formų nuo juodųjų inkštirų gausėjimo yra speciali kosmetika. Ji gali įveikti lengvą šios ligos formą, įtakoti remisijos (ligos susilpnėjimas arba išnykimas) tęstinumą ir neleisti vystytis uždegiminiams procesams

 

Teiginys Nr.2. Aknė – tai odos riebalinių liaukų susirgimas.

Tai tiesa. Veikiant lytiniams hormonams riebalinės liaukos smarkiai išsiplečia ir pradeda intensyviau išskirti odos riebalus – tris kartus daugiau nei norma, iki 300 g. per parą! Keičiasi ir riebalų cheminė sudėtis, o tai skatina hiperkeratozę – epidermio raginio sluoksnio sustorėjimą (įprastinis būdas, kuriuo mūsų oda mėgina apsisaugoti nuo visko, kas ją „gąsdina“).

Perteklinė riebalinių liaukų veikla vadinama seborėja – ji yra vienas iš aknės simptomų. Seborėjos požymiai matomi ne tik ant veido odos, ji veikia ir galvos odą (plaukus), todėl dar vienas aknės požymis – riebūs plaukai, neretai iki pačių galiukų (tačiau seborėja gali kilti ir pati savaime, ji nėra rodiklis, kad tikrai prasideda aknės procesai).
1607Negyvos ląstelės dideliu kiekiu susikaupia odos paviršiuje („prilimpa“ prie jos), tokiu būdu užkimšdamos riebalines liaukas. Riebalinės liaukos turiniui tiesiog nebėra kur dėtis, jis lieka viduje ir pradeda kauptis. Riebalinės liaukos paviršiuje pradeda formuotis ir riebalų kamštis (kamedonas), kuris visai užkemša liauką.

Suprantama, kad tokiomis sąlygomis patogeniniai mikroorganizmai įgauna visišką „veikimo laisvę“, ir prasideda uždegiminės reakcijos. Palaipsniui kamedono vietoje formuojasi spuogas, kuris užsipildo pūlingu turiniu. Jei procesas formuojasi toliau, pūliniai jungiasi, formuodami skausmingus konglomeratus, kurie gali apimti visą veido sritį.

Esant sunkiai šio susirgimo formai juodieji inkštirai formuojasi ir ant krūtinės bei nugaros. Dar vienas sunkus aknės atvejis – infiltratai. Tai stori skausmingi mazgeliai raudonai-melsvo atspalvio, sunkiai pasiduodantys gydymui. Užgijus jų buvimo vietoje atsiranda pigmentinės dėmės ir randeliai (jei pastarieji gilūs, gali išlikti visam gyvenimui). Dažniausiai oda kenčia vienu metu nuo visų šio susirgimo stadijų – kamedonų, spuogų ir kt.

Teiginys Nr.3. Spuogų negalima šalinti savarankiškai ir maskuoti jų kosmetika.

Labai pavojinga patiems šalinti spuogus ir atlikti mechaninį kamedonų valymą: tai gali išprovokuoti didžiausią uždegiminį procesą! Optimalus variantas – kreiptis į grožio salono kosmetologą, kad odos valymą atliktų profesionaliai.

Vis dėlto, jei jau labai „niežti rankos“, galima tai atlikti savarankiškai, bet – protingai! Kad procedūra traumuotų odą nestipriai, įsigykite specialų kosmetologinį instrumentą inkštirų šalinimui: jis panašus į šaukštelį garstyčioms su skylute per vidurį.
1606Dezinfekavę skausmingą odos vietą ir rankas salicilo arba boro spiritu, nuėmę inkštiro galvutę, uždėkite instrumentą ant inkštiro taip, kad spuogo „viršūnėlė“ atsidurtų prietaiso skylutėje ir spustelėkite prietaisu odą.

Nelaimei, kai kurios mergaitės ne tiek nori kovoti su liga, kiek ją slėpti su dekoratyvinės kosmetikos pagalba. Pvz. po storu toninio kremo ir skaistalų sluoksniu. Tai gali smarkiai pagilinti problemą, kadangi į toninio kremo sudėtį įeina visas kompleksas sočiųjų riebalų, o skaistalų sudėtyje gali būti stearino rūgšties.

Ir viena ir kita nekenkia sveikai odai, bet visiškai netinka odai, pažeistai juodųjų inkštirų, kadangi sotieji riebalai ir stearino rūgštis kemša poras, skatina kamedonų formavimąsi. Jei kenčiama nuo aknės, kaip mes jau žinome, tai reiškia tik viena: ligos paaštrėjimą. Jei jau niekaip negalite sau leisti išeiti į gatvę be makiažo, naudokitės kompaktine pudra. Kraštutiniu atveju, itin lengvu toniniu skysčiu.

Teiginys Nr.4. Kovai su inkštirais kosmetiką Anti-acne iš serijos Expert Pharma galima sėkmingai pakeisti kosmetika jaunimui iš serijos Faberlic Young.

Serija Expert Pharma buvo sukurta, kad padėtų spręsti konkrečias kosmetologines užduotis. Tai gydomoji linija. Todėl aknės problemų sprendimą mes pradedame su šia linija. Aš rekomenduoju seriją Expert Pharma Anti-acne kovai su inkštirais, nepriklausomai nuo amžiaus. O jau praėjus šį kursą (ne trumpesnį kaip 3-4 savaičių), Jūs jau galite pereiti prie reguliarios priežiūros, atsižvelgdami į savo odos savybes: paauglystės amžiuje – taikyti priežiūrą su priemonėmis iš Faberlic Young,brandesniam amžiui – preparatais iš serijos Phyto Kislorod.

Kaip naudotis priemonėmis iš Expert Pharma Anti-acne? Rytą užtepame Intensyvaus poveikio kremą-kaukę „Du viename“ (art. 1615) , paliekame veikti 1-2 minutes, pamasažuojame odą, ir nuplauname vėsiu vandeniu. Suplakame Dvigubo poveikio toniką nuo aknės (art. 1605) ir įtriname juo veidą. Po to tepame Dieninį kremą nuo aknės (art. 1606). Pasikartosiu: geriau susilaikyti nuo dekoratyvinės kosmetikos naudojimo arba tiesiog lengvai papudruoti veidą.

Vakare pašaliname nešvarumus nuo veido su bet kuria valomąja priemone iš Kompanijos asortimento, po to patepame veidą Intensyvaus poveikio kremu-kauke „Du viename“ (art. 1615), paliekame veikti 1-2 minutes (2-3 kartus per savaitę ją reikėtų palikti ant veido 10 minučių, siekiant pašalinti kamedonus), ir nuplauname. Po to įtriname odą Dvigubo poveikio toniku nuo aknės (art. 1605), užtepame ant pūlinukų Intensyvaus poveikio tirpalo nuo aknės (art. 1607), ir galiausiai patepame veidą Intensyvaus poveikio naktiniu kremu nuo aknės (аrt. 1616).

Dėmesio! Jei po kelių dienų tokios priežiūros uždegiminis procesas sumažėjo, jokiu būdu nenutraukite kosmetikos Expert Pharma Anti-acne naudojimo. Būtina užbaigti 3-4 savaičių vartojimo kursą!

Pagarbiai,

Rima Kornejeva, vyriausioji kosmetologė
Jungtinės kompanijos Faberlic Mokslinių tyrimų centro vadovė, medicinos mokslų kandidatė.