STRAIPSNIS „DAKTARAS DEGUONIS“

kislorod

Be deguonies, kaip žinome, nėra gyvybės. O be deguonies kosmetikos, sukurtos Jungtinės Kompanijos Faberlic mokslininkų, – jaunystės ir grožio. Deguonis būtinas odai, kad organizmas galėtų atnaujinti ląsteles ir pasipriešinti senėjimui.

Siūlome Jūsų dėmesiui straipsnį apie deguonies kosmetiką iš žurnalo „Strana Faberlic“ – interviu su Rima Kornejeva, vyriausiaja kosmetologe ir Jungtinės kompanijos Faberlic Mokslinių tyrimų centro vadove, medicinos mokslų kandidate.

 

Strana Faberlic: klausiame Jūsų, kaip deguonies kosmetikos padalinio vadovės, Faberlic mokslinės laboratorijos vadovės: kokia yra paskirtis kosmetikos, kurios sudėtyje yra perfluoro angliavandenilių?

rimma.jpgRima Kornejeva: Bet kurios kosmetikos užduotis – kompensuoti estetikos problemas. Tokią užduotį sau iškeliame ir mes, tik jos sprendimo principai Faberlic yra kitokie. Paaiškinu: paviršinis odos sluoksnis (epidermis) turi atsinaujinti, nuo jo būklės priklauso odos išvaizda. Tačiau laikui bėgant (maždaug po 20 metų) jis nebeatsinaujina taip aktyviai. Smulkios kraujagyslės, siekiančios apatinį membranos sluoksnį ir epidermio sluoksnį, pradeda nuo jų trauktis. Epidermio junginiai išsiplečia, todėl kraujagyslės nebegali perduoti odai pakankamo deguonies kiekio. Oda netenka stangrumo, prasideda senėjimo procesai, atsiranda raukšlių.

 

Biologinių procesų sulėtėjimas yra susijęs su deguonies trūkumu. Organizmas deguonimi aprūpina smegenis, širdį, kepenis ir kitus gyvybiškai svarbius organus. Oda – periferinis organas, ir ją deguonis pasiekia vėliausiai. Todėl šiuolaikinės moters odai būtinas papildomas maitinimas deguonimi. Tuo ir pasirūpina deguonies kosmetika.

 Strana Faberlic: Mes visą laiką vartojame sąvokas „deguonis“, „deguonies kosmetika“. Deguonis, kuriuo mes kvėpuojame, – tai yra dujos, suprantama. O kas yra deguonis kremo sudėtyje? Kaip jis ten išsaugomas ir kokiu pavidalu jis patenka ant odos?

Rima Kornejeva: Deguonies kosmetikos sudėtyje yra ne pats deguonis, o perfluoro angliavandenilių (PFC) emulsija, daugiau žinoma komerciniu pavadinimu Aquaftem. Rusijos ir NVS šalių teritorijoje šis elementas užpatentuotas. Aquaftem turi ypatingą savybę iš aplinkos sugerti ir išlaikyti iki 40 procentų deguonies. Todėl mes sakome, kad Aquaftem (PFC) – yra „pernešėjas“. Deguonį ir kitas naudingas medžiagas jis sugeba pernešti iki giliausių odos sluoksnių.

Deguonis padeda odai įsisavinti visas naudingas medžiagas, esančias kreme. Jei kremą, kurio sudėtyje yra PFC, paliktume atidarytą, jis po kurio laiko pradėtų putoti. Tai būtų ženklas, kad PFC pradeda „traukti“ iš aplinkos deguonį. Tepant odą priemonėmis su Aquaftem kompleksu, vyksta tas pats reiškinys: elementas spėja „pasigauti“ deguonies ir perneša jį iki giliausių odos sluoksnių. Taigi, nėra jokios magijos. Niekas nepildo kremo jokiu „oru“.

Strana Faberlic: Negi pati oda, be PFC, nepasiima deguonies iš oro?
Rima Kornejeva: Kodėl gi, pasiima, apie 3-5 procentus iš to kiekio, kurio jai reikia, bet ne daugiau. Be to, deguonies ore irgi nėra pakankamai. Pagal normas jo kiekis ore turėtų sudaryti ne mažiau kaip 21%, tačiau didžiuosiuose miestuose šis skaičius gali siekti tik 14-15%… To tikrai neužtenka, juk deguonis yra galingiausias visų fiziologinių procesų katalizatorius. Jam sudegant ląstelės mitochondrijoje gaminasi adenozindifosfato rūgštis (ATF), universalus organizmo energijos šaltinis. Be ATF molekulėse nevyksta jokie procesai, nesigamina baltieji kūneliai, nesintetinamas kolagenas, nesigamina hialurono rūgštis. Jei deguonies nepakanka, iš vienos gliukozės molekulės susiformuoja tik 4 ATF molekulės, o jei pakanka – susiformuoja 21 ATF molekulės. Skirtumas didelis, sutikite. Deguonis odai būtinas, pirmiausia tam, kad normaliai vyktų fiziologiniai procesai, kad organizmas turėtų jėgų atnaujinti ląstelių struktūrą ir sulėtinti senėjimo procesus. Gamta moteriai, kuriai yra virš 50 metų, nelabai bepadeda išlaikyti jaunystę. Šios užduoties imamės mes, ir su deguonies kosmetika padedame įveikti šią gamtos neteisybę.

Strana Faberlic:  Kuo skiriasi jūsų požiūris į kosmetologiją nuo kitų kosmetikos gamintojų?

kislorod_2Rima Kornejeva: Tai parodo mūsų atliekami tyrimai. Tyrimams atrinkome įvairaus amžiaus moteris, turinčias skirtingą odos tipą, – paprastas moteris, gyvenančias aktyvų gyvenimą, bet turinčias sveikatai kenkiančių įpročių (blogas miego režimas, rūkymas, dažni skrydžiai avialinijomis). Pabandėme nustatyti deguonies kiekį jų odoje. Dalyvėms buvo nustatyta žymus O2 dalinio slėgio sumažėjimas odoje. Jei tokią odą pateptume kremu su Aquaftem, deguonies dalinis slėgis padidėtų kelis kartus, kol pasiektų optimalų lygį. Žmonėms, kurių odoje deguonies lygis normalus, šis rodiklis taip pat padidėja, tačiau neviršija normų. Ką tai rodo? Jei jums mažiau nei 20 metų ir jūs gyvenate, tarkim, prie jūros, nuo deguonies kosmetikos naudojimo jūsų odos būklė nepablogės, – oda nesugers daugiau deguonies, nei jai reikalinga.

Tokiu būdu mes galime, niekuo nerizikuodami, reguliuoti visus senėjimo procesus, susijusius su deguonies trūkumu. Na, o įprastų kosmetikos priemonių gamintojai tiesiog į kremus prideda peptidų, imituojančių kalogeną, tikėdamiesi, kad tai kompensuos susidariusius odos trūkumus. Bet tai kova su pasekmėmis, ne su priežastimis. Kol toks kremas yra ant odos, ji iš tiesų atrodo jaunesnė. Bet kolageno gamybos mechanizmas nevyksta, susidaro tik problemos sprendimo įspūdis. Natūralu, kai nuvalote tokį kremą, viskas grįžta į senas vėžes.

Strana Faberlic: Norite pasakyti, kad deguonies kosmetika gali šią problemą išspręsti, t.y. grąžinti jaunystę?

Rima Kornejeva: Taip. Todėl mes ir tvirtiname, kad deguonies kosmetika – šiuo metu tobuliausias jaunystės išsaugojimo būdas. Ji tiesiog suteikia odai visa, kas reikalinga, suteikia jai jėgų, ir leidžia pačiai odai „nuspręsti“, kokios medžiagos ir kokia jų kombinacija reikalinga pasiimti konkrečiu momentu. Tai principinis skirtumas – ji suteikia galimybę odai ne tik atrodyti jaunai ir gražiai, bet ir būti tokia.

Strana Faberlic: Jei visa problema – deguonies trūkumas, kodėl mes, išmokę ją perduoti odos ląstelėms, negalime išsaugoti jaunystės nuolat?

Rima Kornejeva: Amžina jaunystė neįmanoma todėl, kad didėjant amžiui visiems pradeda pasireikšti genetiniai defektai. Atskiros DNR dalys tiesiog „atsijungia“, nustoja kontroliuoti vienus ar kitus organizmo procesus. Paveikti genetinių procesų su kosmetiniais preparatais tiesiog neįmanoma, todėl kol kas žmonės ir mirtingi. Bet egzistuoja dar daugybė faktorių, greitinančių senėjimą, – saulės spinduliai, atmosferos užterštumas, hormonų sutrikimai, stresas ir visa kita. Per dieną oda patiria daugybę tokių kenksmingų atakų. Rytą jai reikalinga apsauga nuo laisvųjų radikalų srauto, dieną – nuo streso, o vakarą – jos atsinaujino laikas. Atspėti, ko odai reikia konkrečiu momentu, negali niekas.

Strana Faberlic: Deguonies kosmetikos idėja kokiu nors būdu pasikeis?

Rima Kornejeva: Mokslas nestovi vietoje. Mes daug dirbome, kol pradėjome reguliuoti kraujotaką organizme. Ilgai ieškojome aktyviosios medžiagos, kuri paveiktų fermentą, išskiriantį azoto monoksidą (AM), reguliuojantį kraujotaką odoje. Tokiu būdu ir atradome šį fermentą: polisacharidas DST-H (išskirtas iš nesukultūrintos Japonijos jūržolės). Pasirodė, kad šis fermentas sugeba kontroliuoti mikrocirkuliacijos procesus. Mūsų atradimai daug kuo rėmėsi tyrimais, atliktais 1998 metais dviejų amerikiečių mokslininkų, už kuriuos jie gavo Nobelio premiją. Jiems pavyko nustatyti kraujotakos reguliavimo procesus žmoguje ir gyvūnuose. Tačiau šis atradimas niekada nebuvo taikomas odai ir kosmetikai. Mes tai padarėme. Todėl ir galime tvirtinti, kad mes tiekiame deguonį ir iš vidaus ir iš išorės. Nauja mūsų užduotis – rasti trečią ingredientą, kuris ne tik reguliuotų kraujotaką kaip PFC, ne tik padidintų mikrocirkuliaciją kraujyje, kaip DST-H, bet ir įgalintų visapusišką deguonies įsisavinimą, jo neprarandant. Tai būtų tarsi raktas, kuris „atrakintų“ ląstelės mitochondrijos „užraktus“, ir leistų jai įsisavinti deguonį 100%. Tai neįtikėtinai padidintų deguonies kosmetikos efektyvumą!

Strana Faberlic: Faberlic direktoriai pasakoja apie neįprastus deguonies kremų naudojimo būdus. Ar galite pateikti kokį nors pavyzdį iš savo patirties?

Rima Kornejeva: Nereikia toli ieškoti – kartą mūsų vairuotojas kirto vasarnamyje Sosnovskio barštį (labai nuodingą augalą, sukeliantį odos cheminius nudegimus). Jo rankos buvo nusėtos pūslių nuo nudegimų. Jis naudojo mūsų Intensyvaus poveikio balzamą iš serijos „Dvigubas kvėpavimas“, ir nudegimai užgijo per dvi dienas. Ir tai nenuostabu: Novaftem- O2, t.y. deguonies ir azoto oksido junginys, padaro, kad ant žaizdos sienelių itin greitai užauga nauji audiniai, todėl ji greičiau užgyja. Tokiu pat būdu gyja ir nudegimai. Iš esmės bet kuris odos atsinaujinimo procesas smarkiai pagreitėja, jei yra naudojama deguonies kosmetika. Tokiu būdu užgyja ir žaizdelės, ir nudegimai, netgi gana gilūs, – ir be jokių pasekmių.

Strana Faberlic: Kokiais dar atvejais galima naudoti deguonies kosmetiką?

Rima Kornejeva: Ji itin rekomenduojama sergantiems diabetu. Jie visada turi kraujo mikrocirkuliacijos sutrikimų. Visiems, kenčiantiems nuo egzemos, dermatito, turintiems opų odoje. Be abejo turi būti taikoma ir terapija, tačiau deguonies kosmetika tokiai odai – labai gera pagalba. Tarp kitko, Novaftem- O2 įeina į visų preparatų iš Faberlic Young serijos sudėtį, todėl jie puikiai įveikia tokią problemą kaip aknė.

Strana Faberlic: Išeitų, kad sukūrę deguonies kosmetiką, mes sukūrėme universalią kosmetiką?

Rima Kornejeva: Na ribų tobulumui nėra. Pvz., RALA (R-alfa lipoinė rūgštis) – dar vienas deguonies kosmetikos objektas. Tai vadinamasis „jaunystės vitaminas“. Galingas antioksidantas, kuris leidžia odai geriausiai įsisavinti deguonį. Jis ypač efektyvus kosmetikoje, skirtoje brandžiai odai. Net iki tokio lygio, kad leidžia atitolinti būtinybę radikaliai stabdyti odos senėjimo procesus iki 50 metų amžiaus. Ji suaktyvina gliukozės įsisavinimą, t.y. gliukozė sunaudojama energijai gaminti, o ne virsta į riebalus. Būtent todėl RALA populiari sportininkų ir kultūristų tarpe. Be to, RALA sumažina cukraus kiekį kraujyje, pagerina kraujotaką smegenyse. Bet svarbiausia – ji „ieško“ organizme genetinių defektų sankaupų, jas radusi pažeistose ląstelėse pradeda jų apoptozės, t.y. susinaikinimo, procesą. Mums ji įdomi tuo, kad RALA atlieka tą pačią funkciją ir odoje.

Strana Faberlic: Ar mes galime teigti mūsų skaitytojams, kad naudodami Faberlic deguonies kosmetiką jie galės „sutaupyti“ (kaip dabar populiaru sakyti reklamose) 10 metų jaunystės?

Rima Kornejeva: Aš sakyčiau, kad 10 metų – tai minimumas. Deguonies kosmetika – tai preparatai, kurie atkuria organizmo pusiausvyros būseną – homeostazę, kuri būtina, kad organizmas normaliai funkcionuotų ir puikiai jaustųsi. Su amžiumi genetiniai defektai vis labiau trukdo žmogaus organizmui pasiekti šią būseną. Mes kuriame kosmetiką, kuri odai padeda pasiekti homeostazės būseną. Oda įgyja savo asmeninius rezervus, o mes padedame odai šį procesą užtęsti ir palaikyti pusiausvyrą.

DEGUONIS KOSMETIKOJE: ISTORIJA

60-ųjų pradžia.

Gimsta idėja, kad perfluoro angliavandenilių (PFC) emulsija gali būti terpė, padedant kvėpuoti gyviems organizmams.

70-ųjų vidurys.

Intensyvūs PFC tyrimai atliekami JAV, Šveicarijoje, Japonijoje, Vokietijoje, Kinijoje.

80-ųjų pradžia.

Į „deguonies lenktynes“ įsitraukia tuometinė SSRS. Biofizikos institutas, vadovaujamas Felikso Belojarcevo, sukuria „mėlyną kraują“.

90-ųjų vidurys.

„Mėlynasis kraujas“ oficialiai užregistruojamas. Prekyboje pasirodo produktas „perftoran“, kuris pradedamas naudoti kosmetikoje.

90-ųjų pabaiga.

Faberlic išperka visas teises kosmetikos su PFC gamybai.

Dabar

Faberlic priklauso visos teisės PFC (Aquaftem) naudoti gaminiams, skirtiems odai, Rusijos teritorijoje ir buvusios NVS šalyse.